Relacja z II etapu konkursu ekologicznego – debata oksfordzka „Ekologiczny styl życia obywateli Unii Europejskiej, to chwilowa moda”

opublikowano: Czwartek, 29 Kwietnia 2021 - 10:24, kgruba

Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Warszawa we współpracy z Dzielnicą Wola Urzędu m.st. Warszawy miał przyjemność współorganizować konkurs ekologiczny „Styl życia eko obywateli Unii Europejskiej – moda czy konieczność?”.

Podczas I etapu konkursu uczniowie szkół ponadpodstawowych z Dzielnicy Wola podzieleni na trzyosobowe drużyny mieli za zadanie przygotować prezentację multimedialną na temat konkursu. Jury w składzie:

• Ewa Statkiewicz - Przewodnicząca Rady Dzielnicy Wola
  • Krystian Wilk - Radny Dzielnicy Wola, Przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska i Rozwoju Gospodarczego Rady Dzielnicy Wola
  • Aneta Skubida - Radna Dzielnicy Wola, członek Komisji Ochrony Środowiska i Rozwoju Gospodarczego Rady Dzielnicy Wola
  • Oliwia Bieńkowska - przedstawiciel Posła Parlamentu Europejskiego Andrzeja Halickiego
  • Grażyna Orzechowska-Mikulska - Zastępca Burmistrza Dzielnicy Wola
  • Grzegorz Obłękowski - Naczelnik Wydziału Ochrony Środowisk dla Dzielnicy Wola

wybrało dwie szkoły, które awansowały do II (finałowego) etapu konkursu. Były to:

• XXIV Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Norwida w Warszawie w składzie - Sławomir Dmowski (nauczyciel), Wiktoria Berkowska, Natalia Starosta, Kacper Kuchta
  • XXXIII Liceum Ogólnokształcące Dwujęzyczne im. Mikołaja Kopernika w Warszawie w składzie - Grzegorz Gola (nauczyciel), Emilia Uszczuk, Olaf Gryc, Igor Rogowski

Finał konkursu, ze względu na pandemię, odbył się online 28 kwietnia 2021 r. o godzinie 10:00. Uczniowie obydwu szkół zmierzyli się podczas debaty oksfordzkiej - „Ekologiczny styl życia obywateli Unii Europejskiej, to chwilowa moda”. Po wylosowaniu stron debaty uczniowie XXXIII Liceum Ogólnokształcącego Dwujęzycznego im. Mikołaja Kopernika w Warszawie wcielili się w rolę propozycji (obrońców tezy) natomiast drużyna XXIV Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Norwida w Warszawie przyjęła rolę opozycji (przeciwników tezy).

Debata obfitowała w wartościowe i merytoryczne wypowiedzi Mówców, a także rzetelną argumentację ich stanowisk. Mentorzy (nauczyciele) trafnie podsumowali wypowiedzi swoich drużyn. Pytania od publiczności, Marszałka oraz członków Jury dodatkowo wzbogaciły debatę.

Mimo, że debata była bardzo wyrównana trzyosobowe Jury w składzie:

•  dr hab. Marta Witkowska - Katedra Polityk Unii Europejskiej Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW , Ekspert TEAM EUROPE
  • Aleksandra Polak - Szkoła Doktorska Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, Ekspert TEAM EUROPE, Fundacja Global.Lab
  • Lidia Janicka - Koordynator Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Warszawa.

jednogłośnie wybrało zwycięzcę konkursu -  XXXIII Liceum Ogólnokształcące Dwujęzyczne im. Mikołaja Kopernika w Warszawie!

Nagrodą główną w konkursie jest wyjazd studyjny do Brukseli dla drużyny laureatów, ufundowany przez Posła do Parlamentu Europejskiego Pana Andrzeja Halickiego.

Serdecznie gratulujemy obydwu drużynom!